אם אתם מעוניינים לבנות אתר משלכם, לרוב עומדות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות. האפשרות הראשונה היא להשתמש בפלטפורמות שונות של בניית אתרים. באמצעות פלטפורמות אלו תוכלו להשתמש במגוון כלים לבניית עמודים, לצורך עבודה חלקה ונוחה. וורדפרס נחשבת ל-CMS (מערכת ניהול תוכן) הפופולרית ביותר. שימוש בוורדפרס בשילוב תוספים עיצוביים כמו אלמנטור ו- Beaver BuIlder יאפשרו לכם לעצב את האתר שלכם בצורה קלה ואינטואיטיבית, ללא צורך בתכנות. 

האופציה השנייה היא לשכור את שירותיה של חברה לפיתוח אתרים שתפתח עבורכם אתר בהתאמה אישית באמצעות קוד מותאם.

היתרונות בוורדפס לעומת אפשרויות אחרות

1.  וורדפרס מספקת הרבה יותר גמישות ועוצמה. אמנם היא מצריכה מעט לימוד מקדים, עם זאת, היא מכילה פיצ'רים ייחודיים משלה שיסייעו לכם להתקדם בתהליך בניית האתר, ללא צורך בעזרה ממתכנת.

2. וורדפרס נחשבת למערכת מאוד ידידותית בכל הקשור ל-seo. מערכות אחרות לעומת זאת מאפשרות הרבה פחות גמישות וחשיפה אורגנית. בייחוד אם מדובר בפלטפורמות שיתופיות. 

3. בעלות בלעדית- בוורדפרס אתם הבעלים של האתר שלכם לנצח, גם אם אתם מעוניינים לשנות אחסון, ספק וכו'. 

קלות שימוש בוורדפרס לעומת פיתוח מאפס

נניח שאתם מעוניינים לבנות אתר בעצמכם. אם אין לכם ניסיון בפיתוח או בבניית אתרים, האפשרות ההגיונית ביותר עבורכם היא להשתמש בוורדפרס. וורדפרס תספק לכם מגוון כלים פשוטים להבנה, גם אם מעולם לא התנסיתם בכלים דומים בעבר. מנגד, אם תרצו ללמוד לתכנת ולפתח אתר בעצמכם, קחו בחשבון שמדובר בתהליך מאוד ארוך, כך שסביר להניח שיעבור זמן רב עד שתוכלו לבנות אתר בעצמכם. כמובן שישנה אפשרות לשלם למפתח אתרים שיבצע זאת בעצמו, אך במקרה כזה לא בטוח שתוכלו לתפעל את האתר באופן שוטף, כך שתהיו תלויים במפתח גם לאחר הקמת האתר בפועל. כמו כן, וורדפרס היא פלטפורמה משוכללת ואיכותית, כך שיש ביכולתה להעניק לכם תכונות וכלים ברמה מאוד גבוהה, בדומה למה שתוכלו לקבל דרך סוכנות לעיצוב ובניית אתרים בתשלום.

אפשרויות עיצוב

כאשר בונים אתר באופן מסורתי, לעתים האתגר הגדול ביותר הוא להחליט כיצד האתר אמור להיראות בצד המשתמש. אם תבנו אתר באמצעות וורדפרס תוכלו להשתמש בתוסף העיצוב- אלמנטור המכיל אלפי תבניות עמודים ואלמנטים זמינים, פרי יצירתם של כמה מהמעצבים הגרפיים היצירתיים והטובים ביותר בעולם. אלמנטור מאפשר לכם לייצר עיצובים עבור העמודים השונים באופן פשוט וקל, באמצעות שימוש בערכת הנושא, ובכך לדלג על שלבי האפיון ויצירת האבטיפוס הנדרשים בקידוד ידני. האפשרות לגרור אלמנטים יחד עם היכולת להשתמש מחדש באלמנטים קבועים שעיצבנו מראש (טמפלטים שמורים לצורך העניין) הופכים את תהליך העיצוב לפשוט ומהיר יותר, זאת לצד האפשרות לגבש קונספט עיצובי אחיד.  

לעומת זאת, מפתחי אתרים מפגינים לרוב יכולת טכנית טובה יותר, אך לא בהכרח מתבלטים בפן היצירתי. כך שגם אם הם ייצרו עבורכם אתר תקין ושימושי, לא בטוח שתהיו מרוצים מהנראות הוויזואלית שלו. כמו כן, לעתים אנו מתקשים להחליט בעצמנו לגבי עיצוב האתר, מה שמקשה עוד יותר על התקדמות התהליך. כך שבמקרים מסוימים לא עומדת בפנינו ברירה אלא לשכור את שירותיהם של מפתח ומעצב אתרים במקביל. 

עלויות

כאשר מדובר בבניית אתרים, המרכיב הראשון שצריך להביא בחשבון הוא התקציב. אם תרצו לבנות אתר בעצמכם באמצעות וורדפרס, תצטרכו לשלם עבור מספר שירותים מרכזיים כמו- דומיין, שירותי אחסון, תעודת אבטחה, ערכת נושא של וורדפרס ואולי גם מנוי לעורך התוכן שבו תבחרו להשתמש או עבור תוספים מורחבים מסוימים בתשלום. עם זאת, אתר בפיתוח קאסטום אשר נבנה על ידי איש מקצוע צפוי לעלות לכם הרבה יותר.

יכולות התאמה אישית של האתר

כאשר בונים אתר חשוב לקחת בחשבון את מידת הגמישות של הפלטפורמה, כך שתוכלו לבצע התאמה אישית של האתר, בהתאם לצרכים הספציפיים שלכם. אמנם וורדפרס מציעה לא מעט אפשרויות, אך מכיוון שבכל זאת מדובר במערכת לניהול תוכן, גם היא מכילה מגבלות מסוימות. 

באמצעות וורדפרס תוכלו לבחור את ערכת הנושא המועדפת עליכם מבין אופציות רבות ולבצע התאמה אישית של התבניות. בנוסף, ניתן להשתמש בתוספים ובדרכים נוספות שיאפשרו לכם להתאים את האתר לצרכים שלכם. עם זאת, לעתים, על מנת לפתור תקלות מסוימות, יש צורך בקוד או בפעולות תכנות שמצריכות פעולה ידנית. פיתוח קאסטום לעומת זאת, מאפשר לכם לבצע כל שינוי שתרצו, אך לרוב מדובר בתהליך ארוך ומורכב יותר. מה גם שבניגוד לשימוש בוורדפרס, כאשר אתם נעזרים בשירותיו של מפתח אתרים אין באפשרותכם לבצע זאת באופן עצמאי, כך שאתם תלויים באיש המקצוע שיבצע עבורכם את השינויים הדרושים. 

תחזוקת האתר

אם אתם מעוניינים לדעת לתפעל את האתר שלכם בעצמכם, רצוי שתבחנו את האפשרות להקים אתר באמצעות וורדפרס. תוכלו ללמוד בקלות איך להשתמש בתפריט של וורדפרס ובהגדרות השונות וכיצד לעדכן את האתר, מבלי לשכור את שירותיו של מתכנת שיבצע זאת עבורכם. מפתח אתרים טוב, לעומת זאת, יכול לבנות עבורכם מערכת ניהול תוכן נוחה בהתאמה אישית, כך שתוכלו לתפעל אותה בעצמכם. עם זאת, חשוב להביא בחשבון שלרוב מפתחי אתרים מעדיפים להתמקד בעבודות מבוססות פרויקטים מאשר במשימות בודדות. בדרך כלל הם יעדיפו לבנות עבורכם מערכת נוחה לתפעול עצמי, כך שלא יהיה צורך להזעיק אותם בכל פעם עבור ביצוע משימות קטנות.

באופן כללי, פלטפורמות מסוג וורדפרס טובות יותר עבור אתרים בסיסיים, אך כיום יותר ויותר חברות גדולות עושות שימוש במערכת וורדפרס גם לצורך בניית אתרים עסקיים גדולים. במידה שאתם מעוניינים באתר גדול המכיל יותר אפשרויות וגמישות, פיתוח ידני עשוי להיות האפשרות הטובה ביותר עבורכם. עם זאת, מדובר בתהליך ארוך ויקר יותר ביחס לבניית אתר באופן עצמאי בוורדפרס. 

קידום אתרים עם וורדפרס לעומת פיתוח 

במקרים מסוימים פיתוח קאסטום עדיף לצורך קידום אתרים. זאת בהנחה שהפיתוח נעשה בצורה טובה מאוד ולא באמצעות מסה של תוספי צד שלישי. אם מדובר בתכונות ואפשרויות מורכבות בעמוד, ייתכן שיהיה צורך בשימוש בתוכנות טכניות מתקדמות כמו React וJavascript . כמו כן, אם ה  SEO לא מבוצע כהלכה באתר מבוסס קוד קאסטום, הוא יתפקד בצורה גרועה יותר מאשר עם עורך עמודים (אלמנטור). אך במידה שהליך הקידום מתבצע באופן הנכון, פעולה זו עשויה להביא לתוצאות טובות יותר לעומת שימוש באלמנטור או בוורדפרס. 

כמו כן, ישנם בעלי אתרים שבונים את עמוד הבית שלהם או דפי שירות מרכזיים אחרים באתר עם קוד ידני ובשאר הדפים הם משתמשים בעורכי ובוני עמודים כדוגמת אלמנטור. 

לסיכום

אין עדיפות חד משמעית לתצורה כזאת אחרת. אחרי הכל, בניית אתרים תלויה בגורמים חיצוניים רבים כמו- תקציב, מיומנויות, זמינות, לוח זמנים והעדפה אישית. ניתן גם לשלב בין שתי האופציות ולהקים אתר באמצעות פלטפורמה לבניית אתרים בתוספת שימוש בפיתוח ידני. כך לדוגמא, ישנם בעלי אתרים המעדיפים לבנות חלק מהאתר באמצעות עורך העמודים (אלמנטור) ואילו את שאר הדפים הם מפקידים בידיו של מפתח אתרים לצורך פיתוח קאסטום. מדובר בגישה אופטימלית המאפשרת שילוב פרופורציונלי בין בניית אתרים עצמאית לבין לפיתוח ידני מקצועי המעשיר את הערך הפונקציונלי של האתר.