מהי מפת אתר XML?

אתרי אינטרנט לא מוקמים רק ליופי, כך שבסופו של דבר המטרה היא לגרום לגוגל לסרוק ולאנדקס את כל הדפים החשובים באתר. עם זאת, ישנם דפים מסוימים שלא מופיע בהם ולו קישור פנימי אחד, מה שעשוי להקשות על מציאתם. מפות אתר XML מפרסמות למעשה את הדפים החשובים ביותר באתר בכדי לסייע לגוגל למצוא ולסרוק את כל אותם דפים ולהבין טוב יותר את מבנה האתר.  

קחו לדוגמא את מפת ה- XML של Yoast.com. אתר זה מכיל מספר אינדקסים של מפות XML כמו- post-sitemap.xml, video-sitemap.xml, page-sitemap.xml ועוד. סיווג זה הופך את מבנה האתר לבהיר יותר ומסייע בהבנה של היררכיית האתר. כך שבכל פעם שתלחצו על אחד מהאינדקסים האלו, תוכלו לראות את כל כתובות ה-URL של מפת האתר הספציפית. כך לדוגמא, אם תלחצו על post-sitemap.xml, תוכלו לראות את  כל כתובות הפוסטים של Yoast.com.

בסוף כל שורה ניתן להבחין בתאריך המציין עבור גוגל את המועד שבו עודכן הפוסט לאחרונה. פעולה זאת תסייע לכם בקידום האורגני של האתר שלכם, שהרי המטרה היא לגרום לגוגל לסרוק את הפוסט האחרון שפורסם באתר מהר ככל הניתן. אם יש שינוי כלשהו בתאריך במפת ה-XML, גוגל תקבל התרעה שיש לאנדקס ולסרוק תוכן חדש. 

כאשר מדובר באתר אינטרנט גדול המכיל כמות גדולה במיוחד של פוסטים, לעתים יש צורך לפצל את אינדקס מפת האתר, שכן מפת אתר אחת של XML מוגבלת לעד- 50,000 כתובות אתרים בלבד. כך שאם האתר שלכם מכיל יותר מ-50,000 פוסטים, תזדקקו לשני אינדקסים נפרדים של כתובות URL. כשמדובר בתוסף ה-seo yoast המשמש לצורך קידום אתרי וורדפרס, כמות כתובות ה-URL  מוגבלת  עוד יותר ומסתכמת ב-1000 כתובות URL בלבד, במטרה להבטיח טעינה מהירה יותר של מפת האתר. 

אילו אתרים זקוקים למפת אתר XML?

על סמך נתונים של גוגל, מפות אתרים מסוג XML מסייעות לרוב לאתרים גדולים במיוחד המכילים ארכיונים גדולים, לאתרים חדשים המצוידים במספר קישורים חיצוניים ולאתרים המשתמשים בכמות גדולה של קבצי מדיה. 

עם זאת, ניתן לומר בבטחה שמפות XML עשויות להועיל למגוון רחב של אתרים, גם כשמדובר באתרים קטנים המכילים מעט תכנים באופן יחסי. הרי בסופו של דבר, כל אתר זקוק לגוגל על מנת לסייע לגולשים לאתר את הדפים הרלוונטיים ביותר עבורם באתר. זו הסיבה שתוסף ה-seo  Yoast  המשמש לצורך קידום אתרי וורדפרס, כולל תכונה זו. 

קידום אתרי וורדפרס אפקטיבי- אילו דפים רצוי לכלול במפת אתר XML?

ראשית, רצוי להבין אילו דפים באתר רלוונטיים יותר עבור הלקוחות שלכם. כך שאם אתם לא מעוניינים שכתובת URL מסוימת תופיע בתוצאות החיפוש, יש להוסיף לה את התג- noindex, follow”. עם זאת, חשוב להביא בחשבון שגם אם כתובת זו אינה נכללת במפת ה-XML, אין זה אומר שגוגל תימנע מלאנדקס אותה. שכן, לעתים ניתן למצוא כתובות מסוימות באתר באמצעות קישורים פנימיים הנמצאים באותו דף או על ידי קישורים חיצוניים המובילים אליו. 

דוגמא ראשונה: הקמת בלוג באתר

אם אתם משיקים בלוג חדש באתר, סביר להניח שתרצו  שגוגל תאתר במהירות את הפוסטים החדשים בבלוג, כך שהקוראים הפוטנציאליים שלכם יוכלו למצוא את הבלוג בתוצאות החיפוש. בדיוק לשם כך רצוי להוסיף מפת XML שתסייע לכם לקדם את הבלוג, תוך מיקוד בפוסטים הרלוונטיים והעדכניים ביותר עבור הלקוחות שלכם. 

כאשר מקימים בלוג לצורך קידום אתרי וורדפרס, בתחילה ניתן ליצור מספר קטגוריות ופרסומים ראשונים ולהוסיף עבורם כמה תגים. עם זאת, סביר להניח שבשלב הראשוני יהיה חסר לכם תוכן לצורך מילוי דפי סקירת התגים, כך שמדובר בתוכן חסר ערך עבור המבקרים.  לכן, במקרים אלו, רצוי לא לכלול את כתובות ה-url של התגיות במפת האתר לבינתיים ולהגדיר אותם כ- noindex, follow”, במטרה למנוע מגולשים פוטנציאליים להיתקל בהם בתוצאות החיפוש. 

דוגמא שניה: תמונות ומדיה

רוב האתרים לא באמת צריכים מפת XML  של תמונות או מדיה. הרי לרוב, התמונות באתר נכללות בפוסטים או בדפים שונים באתר, כך שסביר להניח שהן כבר מהוות חלק ממפת האתר של הפוסטים. לכן, לרוב אין טעם לייצר מפת אתר XML נפרדת עבור מדיה, אלא אם כן המדיה מהווה את עיקר התוכן באתר שלכם. כך לדוגמא, צלמים רבים ירצו להציג לגוגל מפת אתר XML  נפרדת עבור תמונות או מדיה. 

איך תוכלו לוודא שגוגל תמצא את מפת ה- XML שלכם?

על מנת לוודא שגוגל תוכל למצוא מהר את מפת ה-XML, עליכם להוסיף אותה לחשבון ה- Google Search Console שלכם, כלי חשוב במיוחד המסייע רבות לצורך קידום אתרי וורדפרס. לאחר מכן, תוכלו לראות באופן מיידי אם מפת ה-XML נוספה לחלק של מפות האתר. אם המפה לא מופיעה, ניתן להוסיף את מפת האתר בחלק העליון של הדף. 

הוספת מפת האתר תסייע לכם לבדוק אם גוגל הצליחה לאנדקס את כל הדפים שלכם במפת ה-XML שלכם. אם אתם מבחינים בהבדל משמעותי בין האינדקס לבין מספר הדפים שנשלחו במפת אתר מסוימת, יכול להיות שישנה שגיאה מסוימת שמונעת מחלק מהדפים שלכם להופיע באינדקס. לעתים תזדקקו לקישורים מסוימים שיקשרו לאותם תכנים שטרם אונדקסו. 

הגיע הזמן להקים מפת אתר XML עבור האתר שלכם

אז עכשיו, כשאתם סוף סוף יודעים מהי מפת אתר XML  ומדוע היא כל כך חשובה עבור קידום אתרי וורדפרס, נשמח מאוד לסייע לכם בקידום אתר הוורדפרס שלכם ולפתח עבורכם מפות XML  מותאמות שיסייעו לגוגל לגשת לכל הפוסטים והדפים המרכזיים באתר שלכם ולהנגיש עבור הלקוחות הפוטנציאליים שלכם את התוכן הרלוונטי ביותר עבורם.